Jau spėjome grynai testavimui įsidiegti openSUSE Leap 42.1 su KDE Plasma 5. Pateikiame gausiai iliustruotą apžvalgėlę.

Kiek anksčiau pasikeitė openSUSE svetainės pats pirmasis puslapis, labai aiškiai pristatantis, kad openSUSE Linux sistema pateikiama dviem atmainomis: nuolatinio atnaujinimo (angl. rolling release) Tumbleweed (Vėjaričių) ir periodiškai (kartą per metus) išleidžiama Leap (Šuolio). Tačiau pirmoji Leap versija pasirodė tik dabar.

 

atnaujinta svetainė

Vos paleidus kompiuterį iš Leap diegimo laikmenos pasitinka maloniai nuteikianti animacija, bet kitokia nei anksčiau. Ilgus metus diegimo laikmena šalia kompaktinio disko paveiksliuko išrašydavo pasisveikinimo žodžius įvairiomis pasaulio kalbomis; o dabar užsidega ekrane lemputė:

Lemputė


Užsidegusią lemputę matysite ir jau įdiegtoje sistemoje – darbalaukio fone. Bent jau man tai vienas gražesnių openSUSE dailininkų parengtų openSUSE apipavidalinimų.

Pats diegimas vyksta praktiškai taip pat, kaip ir ankstesnėse openSUSE versijose.
Maža naujovė: pirmame diegimo lange, kuriame pateikiama licencija bei pasirenkama kalba ir klaviatūra, galite išbandyti klaviatūros išdėstymą.

Beje, šioje openSUSE versijoje, palyginti su 13.2, šiek tiek daugiau matote išverstų pranešimų į lietuvių kalbą, kurie priklauso nuo openSUSE: 86% YaST, 82% įvairių kitų. Dalis vertimų nespėjo pakliūti į galutinę openSUSE 42.1: daugiausia jie susiję desktop-translations paketo turiniu. Remiantis patirtimi su ankstesnėmis openSUSE versijomis, galima tikėtis, kad naudotojus dar papildyti vertimai pasieks iki gruodžio pradžios per atnaujinimus internetu. Tad, jeigu suskubtumėte prisidėti verčiant openSUSE, galbūt jūsų indėlis būtų matomas dar šioje versijoje; kita vertus – prisidėti galite bet kada.

Licencija,     kalba, klaviatūra

Pasirenkant disko vietą sistemos diegimui, pagrindinius sistemos duomenis siūloma laikyti BtrFs rinkmenų sistemoje (kad galėtumėte kurti jos momentines kopijas ir prireikus iš jų atkurti sistemą), o naudotojo duomenis – XFS. Naudojantis paprastuoju skaidinių pasirinkimu, skaidiniams galite rinktis ne tik minėtas – momentines kopijas leidžiančią kurti BtrFs (pastarosios trūkumas – šiek tiek lėtesnis duomenų skaitymas/rašymas) ir greitą XFS (pastarosios trūkumas tame, kad tokio skaidinio dydžio negalite mažinti – nebent tik didinti), – bet ir populiariąją Ext4. Patyrę naudotojai čia pat gali įeiti į jiems skirtą skaidinių tvarkymo veikseną ir pasirinkti dar kitokią rinkmenų sistemą bei nustatyti dar daugiau parinkčių.

Skaidiniai


Kitaip nei daugumoje kitų Linux platinamųjų paketų, diegdami iš DVD, galite patys išsirinkti norimą darbalaukio aplinką. DVD laikmena leidžia paprastai pasirinkti arba numatytąją KDE Plasma 5.4.2, arba GNOME 3.16, arba XFCE, arba LXDE, arba minimalią IceWM, arba Enlightenment, arba nesirinkti jokios. Jei netenkina minėtosios aplinkos, tuomet paskutiniame diegimo etape – diegimo nuostatų apžvalgoje – neskubėkite patvirtinti diegimo, o pirmiau nuspauskite nuorodą sudėtingesniam programinės įrangos pasirinkimui. Pamatysite, kad yra paruošti šablonai MATE, LXQt darbalaukio aplinkų diegimui. Bet ir tai ne viskas – dar daugiau aplinkų galite rasti papildomose programinės įrangos saugyklose.

Darbalaukių     pasirinkimas

Programinės įrangos pasirinkimas

Svarbu: jei VirtualBox programoje paleidžiate openSUSE Leap tarsi svečio sistemą, tuomet būtinai rinkitės kitokią nei GDM prisijungimų tvarkyklę. Paprastai GDM naudojama kartu su GNOME darbalaukiu. GDM paleidžia X serverį naudotojo kontekste (kitaip nei kitos šiuo metu žinomos prisijungimų tvarkyklės). Tačiau toks GDM elgesys nesuderinamas su VirtualBox vaizdo tvarkyklėmis, todėl X langų sistema nulūžta. Diegdami iš DVD diegimo laikmenos kitą prisijungimų paleidyklę išsirinkti galite ką tik minėtame programinės įrangos pasirinkimo lange nuspaudę mygtuką „Išsamiau“. Pavyzdžiui, norėdami naudoti „lightdm“ prisijungimų tvarkyklę, įdiekite „lightdm“ paketą. Jei po diegimo vis tiek pasileistų GDM, tuomet aktyvuokite „lightdm“ pagal instrukcijas pastabose apie šią openSUSE versiją. Pastabas apie šią laidą galite skaityti kone bet kada tiek iki diegimo patvirtinimo (mygtukas apačioje „pastabos šiai versijai“), tiek po diegimo patvirtinimo (kortelė „pastabos openSUSE versijai“).

Kita susijusi su VirtualBox galima bėda gali kilti tuomet, jei naudojate seną VirtualBox versiją (4.x ar senesnę) ir renkatės KDE Plasma 5 darbalaukį: KDE Plasma 5 reikalauja OpenGL 2, kurią rasite VirtualBox 5 versijoje.

Minėti GDM (GNOME) ir KDE Plasma pokyčiai glaudžiai susiję su pasiruošimu pereiti nuo X serverio prie pažangesnio Wayland projekto Weston grafikos kompozitoriaus.

Patvirtinę diegimo nuostatas, pradedate diegti sistemą, o tuo metu numatytuoju atveju rodomos skaidrės. Vienoje skaidrėje nuo šiol atkreipiamas dėmesys į tai, kad, kitaip nei Windows sistemoje, patys sprendžiate, ką ir kada atnaujinti. Dar galima pridurti, jog valdote savo saugumą ir privatumą; o į darbalaukį, programas ar programų paleidimo meniu nėra įterpiama jokia reklama.

Vos įdiegtas KDE Plasma 5 darbalaukis openSUSE Leap labai panašus į KDE 4 dėl numatytojo valdiklių išdėstymo, bendrųjų principų, Oxygen stiliaus ženkliukų, matomų darbalaukyje, programų paleidimo K meniu. Numatytoji elgsena taip pat primena pritaikytą KDE 4, pavyzdžiui, iš naujo paleidus KDE sesiją, atveriamos programos, kurių neišjungėte prieš atsijungdami paskutinį kartą; tačiau lygiai taip pat paprastai, kaip ir KDE 4 atveju, galima sukonfigūruoti, kad kiekvieną kartą prisijungus būtų įkeliama vadinamoji „tuščia sesija“.

KDE Plasma 5 darbalaukio vertimas į lietuvių kalbą nors šiai dienai mažiau užbaigtas nei KDE 4, tačiau vertimas tikrai padengia pakankamai.

Numatytuoju atveju siūlomi du virtualūs darbalaukiai vietoj keturių, kaip dažniausiai būdavo pateikiant KDE 4 aplinką, tačiau šį kiekį galite patys keisti.

Dar didesnių funkcinių vienetų nei virtualus darbalaukis – vadinamųjų Plasmos veiklų (Plasma activities) – konfigūravimo galimybės KDE Plasma 5 aplinkoje dirbtinai apribotos palyginus su KDE 4 galimybėmis tam, kad būtų užtikrintas didesnis darbalaukio stabilumas. Šiaip ar taip retas naudotojas Plasma veiklas išnaudoja tam, kad susikurtą atskiras darbalaukio konfigūracijas atskirai darbinei, laisvalaikio ar kitai veiklai.

KDE numatytasis meniu


Galim pasidžiaugti, kad su KDE Plasma pateikiamas numatytasis programų meniu puikiai randa nišą išlaikydamas pusiausvyrą tarp pačio paprasčiausio (Kicker) ir įmantraus meniu (pvz., Kickoff, Lancelot); tokio funkcionalaus ir kartu paprasto meniu pasigedome KDE 4 darbalaukyje. Šis nėra apkrautas, turi paieškos laukelį (beje, kaip ir senasis KDE 3 paprastasis meniu), kairiame stulpelyje greitai pasiekiamus kompiuterio išjungimo ar naudotojo atsijungimo, pačio naudotojo pažymėtų mėgstamų programų mygtukus. Norėdami ten įtraukti programą, pirma ją susiraskite per meniu, paspauskite dešiniu pelės klavišu ir pasirinkite įtraukti ją į žymeles.

Šioje KDE Plasma 5 versijoje vienas iš alternatyvių programų paleidimo meniu išsiskleidžia per visą ekraną, primenantį Gnome 3 numatytąjį arba naudojamą planšetiniuose bei išmaniuosiuose įrenginiuose. Norėdami jį naudoti, ties K raide dešiniu pelės klavišu ir pasirinkite atitinkamai.

KDE alternatyvus meniu

Labai gražiai integruojasi ir vienas į kitą pereina Plasmos valdikliai, pavyzdžiui, šalia laikrodžio pasiekiami garsumo, tinklo ryšių, ekrano šviesumo, išorinių įrenginių valdymui. Tarp jų yra vienas naujas – spausdinimo užduočių tvarkymui.

Plasmos     valdikliai

Ne visur KDE Plasma 5.4 čia tokia vientisa išvaizdos prasme. Atsidarius KDE programas matyti Breeze ženkliukai. Jie minimalistiniai, viename ženkliuke dominuoja tik vienas atspalvis, ne tokie išraiškingi – mažiau krentantys į akis dirbant. Breeze ženkliukai rinkmenų tvarkytuvėje nepadeda taip gerai atskirti katalogų nuo rinkmenų, kadangi abiejų spalvos yra pakankamai ryškios, tuo tarpu Oxygen ženkliukų rinkinyje aplankai yra gerokai ryškesni nei balsvesnės rinkmenos. Ko gero tiesiog reiktų laiko priprasti prie Breeze apipavidalinimo. Kita vertus, ženkliukų apipavidalinimo rinkinį galit patys bet kada pasikeisti ar gana patogiai netgi įsidiegti visiškai naują iš siūlomų. Beje galite pasikeisti ir YaST ženkliukų apipavidalinimą.

Dolphin


LibreOffice neblogai integruojasi į KDE Plasma 5 visumą:

LibreOffice

Nusišypsoti priverčia tai, kad Kwrite programoje „Pagalbos“ meniu nėra paskutinis, o yra ties viduriu... Tai vienintelė programa, kurioje tai pastebėjau.

Kate

Gali tekti susidurti su nedideliais nesklandumais. Pirmą kartą paleista Kontact programa praneša apie klaidą „The Email program encountered a fatal error and will terminate now. The error was: Invalid parent“ ir užsidaro. Vis tik ši klaida daugiau kosmetinė – vėliau bandant paleisti programą ji nebesikartoja. Nors kaip viena iš KDE Plasma 5 naujovių yra internetinių paskyrų integravimas, tačiau mygtukas joms pridėti net nereagavo... Daugiau nesklandumų nepastebėjau.

Paminėtina, kad pačiose pirmosiose KDE Plasma 5 versijose naudotojai keikdavo KDE Plasma 5 darbalaukį dėl dažnų jo nulūžimų, tačiau dažnu atveju  problema visai nesusijusi su KDE! Grafikai perteikti vis labiau išnaudojamas vaizdo plokščių potencialas, o tai padeda gerokai greičiau į dienos šviesą iškelti kartais pasitaikančius Linux vaizdo perteikimo sistemų ir vaizdo plokščių netobulumus. Taigi darbo su nauja KDE Plasma aplinka potyriai gerokai labiau priklauso nuo jūsų kompiuterio aparatinės įrangos, pasirinktų vaizdo plokštės tvarkyklių ir kai kurių papildomų grafikos sistemų dermės.

Todėl visa pikto praverstu, žinoti, kad, jei kartais ši versija vis dar keltų su grafika susijusių nesklandumų, sprendimų yra.

KDE aplinka remiasi Qt bibliotekomis. Nors buvo galima tikėtis, kad Leap 42.1 gaus Qt 5.5.1 (jį gavo Tumbleweed), tačiau gavo Qt 5.5.0 versiją, kuri vis tik papildyta svarbiais pataisymais, atkeltais (angl. backported) iš Qt 5.5.1.

Bendras įspūdis pasinaudojus KDE, kurią pateikia openSUSE Leap 42.1, – KDE Plasma 5.4.2 darbalaukio aplinka yra patogi, funkcionali, graži, nors vis dar nėra kruopščiai nušlifuota, bet kasdieniams darbams naudoti tinka. Vis tik, jei kartais netenkintų KDE Plasma 5 kokybė jūsiškėje apratinės ir programinės įrangos komplektacijoje, atminkite, kad galite rinktis kitą darbalaukio aplinką. Deja, openSUSE Leap nesuteiks galimybės naudotis nušlifuota KDE 4 darbalaukio aplinka (nes ši konfliktuoja su KDE Plasma 5), tačiau openSUSE 13.2 versija palaikysima ne mažiau nei iki 2017 m. pirmo ketvirčio, o joje kaip tik ir rasite KDE 4.14 LTS. Palyginimui – openSUSE Leap 42.1 (kaip ir SLE 12 SP1) bus palaikoma ne mažiau nei iki 2017 metų vidurio, tikintis, kad naudotojams užteks pusmečio atsinaujinti sistemą po būsimos openSUSE Leap 42.2 išleidimo 2016 m. pabaigoje ( SLE 12 SP2 atitikmens).

Paprastiems naudotojams iš naujų YaST modulių galbūt įdomesnis būtų šriftams skirtasis, galbūt dar „Systemd žurnalų“ modulis, leidžiantis jį peržiūrėti grafinėje sąsajoje.
Šriftų modulis

Apžvalgėlę pradėjome nuo atsinaujinusios openSUSE svetainės, o artėdami prie jos pabaigos vėl sugrįžtame: numatytoji svetainė Mozilla Firefox ir Chromium naršyklėse dabar leidžia greitai pasiekti pagrindines openSUSE svetainės skiltis – pradinį puslapį, programinės įrangos paiešką, vikį ir kūrimo paslaugą – arba iškart atlikti paiešką internete taip, kaip tai darote Google svetainėje.
Geeko

Jei ketinate įsidiegti ar jau įsidiegėte openSUSE, tačiau esate naujokas, pasižvalgykite po šiame puslapyje pateiktas nuorodas. Beje, nieko tokio, kad dalis informacijos skirta senesnėms versijoms – praktiškai viskas tebegalioja. Netgi 5 metų patarimai apie darbelius po openSUSE 11.4 diegimo iš demonstracinės laikmenos (LiveCD) su  KDE 4.6 tinka ir šiandienai; skirtumas tas, kad libxine1-codecs paketą pakeitė libxine2-codecs, tačiau jis nebeaktualus, nes KDE garso sistema Phonon nebepalaiko Xine variklio, o Google Chrome veikimui nebereikia patiems diegti vieno papildomo paketo.

O štai čia naujosios openSUSE 42.1 diegimo vaizdo įrašas:

Jūsų atsiliepimų išbandžius openSUSE Leap lauksime forume.

Džiugių akimirkų!

 


Laukiame jūsų straipsnelių – siųskite el. paštu.